Аспірант Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Дмитро Вако днями захистив дисертацію на тему «Тотальне ендопротезування кульшового суглоба у пацієнтів з остеоартрозом та супутньою кардіальною патологією». Дослідження науковця спрямоване на вирішення ключових питань, що стосуються оптимізації вибору хірургічного доступу при зазначеному ендопротезуванні кульшового суглоба у пацієнтів із кардіальною патологією, а його результати вже впроваджені у практику закладів охорони здоров’я.
Дегенеративно-дистрофічні захворювання кульшового суглоба є однією з основних причин зниження якості життя та інвалідизації населення. Нехірургічні методи лікування можуть лише тимчасово зменшити вираженість клінічних симптомів, але не впливають на регресування захворювання. Тотальне ендопротезування кульшового суглоба (ТЕКС) на сьогодні є золотим стандартом лікування пацієнтів із вираженими формами остеоартрозу, що дозволяє не лише усунути больовий синдром, а й суттєво покращити функціональну здатність суглоба.
Вибір оптимального хірургічного доступу при ТЕКС залишається предметом наукових дискусій. Важливим питанням є відсутність уніфікованих клінічних рекомендацій, що ускладнює стандартизацію підходів до операції. Особливу складність становить ендопротезування у пацієнтів із супутньою кардіальною патологією, оскільки ці хворі мають високі ризики загальних і місцевих ускладнень, зокрема гемодинамічних порушень, крововтрати, тромбоемболічних подій та післяопераційних ускладнень з боку серцево-судинної системи. У зв’язку з цим вибір найбільш безпечного хірургічного доступу у таких пацієнтів є критично важливим для зменшення операційних ризиків, оптимізації післяопераційного періоду та покращення результатів лікування.
За наставництва наукового керівника, завідувача кафедри травматології та ортопедії НМУ Олександра Бур’янова, дисертант Дмитро Вако вперше розробив та впровадив модифікований задній хірургічний доступ при тотальному ендопротезуванні кульшового суглоба. Такий доступ передбачає меншу травматизацію капсули суглоба зі збереженням її верхньої третини та анатомічне відновлення сухожильно-м’язово-капсульного клаптя. Це, як наголосив рецензент дисертації, асистент кафедри травматології та ортопедії НМУ Володимир Чорний, забезпечує зменшення крововтрати, часу втручання, больового синдрому, стресорної відповіді та раннє відновлення функції м’язів кульшового суглоба
На відміну від традиційного заднього хірургічного доступу, застосування модифікованого заднього доступу забезпечує стабільну роботу серця та гемодинаміку упродовж хірургічного втручання і в ранньому післяопераційному періоді, що має критичне значення у коморбідних кардіологічних пацієнтів.
Результати дисертаційної роботи науковця вже впроваджені в систему лікування хворих з остеоартрозом та супутньою кардіальною патологією в Інституті серця МОЗ України, Броварській багатопрофільній клінічній лікарні, Київських міських клінічних лікарнях №3 і № 9, що дозволило підвищити ефективність лікування пацієнтів.
На засіданні спеціалізованої вченої ради, що відбулося під головуванням професора кафедри травматології та ортопедії НМУ Тараса Омельченка, аспіранту присуджено ступінь доктора філософії з галузі знань «Охорона здоров’я» за спеціальністю 222 «Медицина».
Щиро вітаємо вченого та його наукового керівника з успішним захистом наукового дослідження!
Центр комунікацій, організаційної і редакційної роботи