Підготовка до артроскопії

Артроскопія (ендоскопічна операція на суглобах)
АРТРОСКОПІЯ (ЕНДОСКОПІЧНА ОПЕРАЦІЯ НА СУГЛОБІ)

Пам'ятка для пацієнта.

Артроскопічна хірургія має багато переваг перед традиційною хірургією суглобів. Артроскопічна операція виконується з мінімальними розрізами шкіри (до 1см), тоді як традиційна хірургія суглобів передбачає значно більший розріз тканин. Наслідок артроскопічного втручання – значно менша хворобливість для пацієнта. Хворий може рухатися без додаткових пристроїв вже того ж дня.

Реабілітація (відновлення) проводиться набагато швидше. Вже наступного дня після операції хворого можна відпустити зі стаціонару, а за тиждень виписати на роботу. Відомі випадки, коли професійні спортсмени (футболісти, парашутисти, гірськолижники) за два тижні після артроскопічної резекції меніска розпочинали активні виступи.

АРТРОСКОПІЧНА РЕВІЗІЯ КОЛІННОГО СУГЛОБА

Ваш лікар вважає, що Вам необхідно з тієї чи іншої причини виконати артроскопічну ревізію колінного суглоба. Причини для цього: пошкодження менісків, пошкодження внутрішньосуглобових зв'язок колінного суглоба, пошкодження або захворювання хряща та синовіальної оболонки, наявність вільних внутрішньосуглобових тіл, синовіт, нестабільність надколінка та інше. Що ж, все виглядатиме приблизно так.

ЗА ДЕНЬ ДО ОПЕРАЦІЇ

За день до призначеної операції Ви повинні прийти в клініку вранці натще, виконати електрокардіограму, здати аналізи (кров та сечу) та завести у приймальному відділенні історію хвороби. Для цього необхідно мати з собою паспорт та всі результати додаткових досліджень (рентгенограми, дані ультразвукового обстеження та за наявності – результати магнітно-резонансного обстеження, КТ та ін.). Після того як Вас огляне лікар-анестезіолог та оперуючий лікар, Ви можете залишити клініку. Після 20.00 цього дня Ви не повинні їсти. Увечері необхідно зробити очисну клізму (препарат Нормокол).

В ДЕНЬ ОПЕРАЦІЇ

Вранці на день операції також треба зробити очисну клізму (препарат Нормокол), категорично не можна приймати їжу, пити воду, курити. За наявності волосся на ногах – необхідно акуратно поголити ногу, на якій виконуватиметься оперативне втручання, від стопи до верхньої третини стегна.

О 8:30 Ви повинні з'явитися в клініку і розташуватися в палаті. З собою бажано мати чисту футболку, змінну білизну, спортивний костюм (або халат, або шорти), туалетне приладдя, столові прилади, змінне взуття та 2 літри мінеральної води. У палаті необхідно переодягнутися в чисту футболку, одягнути спортивний костюм (халат, шорти). Після того, як анестезистка зробить Вам внутрішньом'язовий укол (премедикація), Вас доставлять в операційну. Вам поставлять внутрішньовенний катетер, зроблять внутрішньошкірну пробу на чутливість до антибіотика та почнуть внутрішньовенне введення ліків. Потім лікар анестезіолог зробить Вам спинномозкову анестезію (введення в спинномозковий канал за допомогою шприца та спеціальної дуже тонкої голки анестезуючої речовини).

Після цього Ви почнете відчувати тепло в нижніх кінцівках і незабаром настане анестезія. Цей стан тимчасовий - чутливість і рухливість повністю відновлюється через 3-5 годин. Після того як настане анестезія кінцівок, лікарі почнуть власне оперативне втручання – артроскопічну ревізію колінного суглоба. При цьому в області колінного суглоба робиться, як правило, два розрізи-проколи шкіри по 5-10 мм. Через один – у порожнину суглоба вводиться оптична система з відеокамерою та нагнітається стерильна рідина, а через інший – спеціальний робочий інструмент. Зображення із суглоба виводиться на монітор. На першому етапі оперативного втручання виконується діагностика: суглоб повністю оглядається, і виявляються всі внутрішньосуглобові ушкодження та захворювання. На другому етапі виконуються власне лікувальні маніпуляції на менісках, зв'язках, хрящах, синовіальній оболонці. По завершенні операції суглоб рясно промивається стерильною рідиною під тиском, в порожнину суглоба встановлюється дренажна трубка, до якої приєднується ємність з вакуумом («гармошка»). Накладаються кілька швів в місцях проколів шкіри та стерильна пов'язка. Операцію закінчено.

За потреби коліно фіксується спеціальною стандартною шиною. Після цього Вас доставляють до палати, де продовжують внутрішньовенне введення препаратів, коліно обкладають льодом на 2-3 години. При виникненні дискомфорту або хворобливих відчуттів, а також при заповненні рідиною із суглоба дренажного резервуару необхідно викликати чергову медсестру за допомогою кнопки виклику (на стіні). Після операції не можна підніматися у ліжку, тим більше ходити протягом 24 – 48 годин. Необхідно лежати та пити мінеральну воду (2 літри на добу). Це робиться з метою запобігання головному болю і нудоті. При необхідності користуватися туалетом – викликається санітарка. Як правило, після операції проводяться дві внутрішньом'язові ін'єкції розчину антибіотика. Ліки, що знімають біль, вводяться медсестрою внутрішньом'язово за потребою (на Ваше прохання). Однак ці ліки необхідно використовувати при болі середньої або високої інтенсивності, а також за будь-якого нічного болю.

НА НАСТУПНИЙ ДЕНЬ ПІСЛЯ ОПЕРАЦІЇ

На наступний день лікарем виконується перев'язка, під час якої, як правило, видаляється дренажна трубка із суглоба, обробляються післяопераційні рани, змінюються стерильні серветки. У кожному конкретному випадку лікарем даються рекомендації щодо необхідності ходьби з милицями, періодичності перев'язок, необхідності користуватися іммобілізаційною шиною, можливого рівня рухливості в суглобах оперованої кінцівки. У деяких випадках стаціонар можна покинути в цей день (за умови суворого виконання рекомендацій лікаря).