У Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця відбувся публічний захист дисертації аспіранта кафедри ортопедії та травматології Олександра Шкребка на тему «Оптимізація відновлювального лікування пацієнтів з ураженням колінного суглоба при гемофілії». Молодий науковець запропонував комплексний підхід до лікування захворювання, який охоплює всі етапи терапії — від діагностики до реабілітації і сприятиме зменшенню рівня інвалідизації пацієнтів та покращенню їхньої якості життя.
Проблема гемофільної артропатії, зокрема ураження колінних суглобів, займає центральне місце у сучасній ортопедії та гематології. Гемофільна артропатія є хронічним станом, що прогресує, характеризується багаторазовими крововиливами в суглоб, розвитком хронічного запалення, руйнуванням хряща та кісткової тканини. Ураження колінного суглоба при гемофілії є одним із найбільш поширених ускладнень, часто призводить до тяжкого функціонального дефіциту, постійного больового синдрому та значного зниження рухливості яке негативно впливає на якість життя пацієнтів, їхню соціальну активність та працездатність.
Гемофільна артропатія колінного суглоба має високу соціальну значущість, оскільки часто вражає молодих працездатних пацієнтів. Згідно з міжнародними стандартами, зокрема рекомендаціями Всесвітньої федерації гемофілії (WFH), оптимізація лікування цих пацієнтів включає поєднання фармакотерапії (замісної терапії факторами згортання), індивідуалізованого підходу до хірургічних втручань та ефективних програм реабілітації.
Сучасні методи профілактики та лікування гемартрозів і артропатій значно покращили якість життя хворих. Проте пацієнти часто стикаються з необхідністю хірургічних втручань, таких як синовектомія або тотальне ендопротезування. Тому важливість розробки та впровадження алгоритмів відновлювального лікування, що включають індивідуалізовані командні підходи до діагностики, терапії, хірургії та реабілітації, є беззаперечною.
У ході проведеного дослідження молодий науковець розробив алгоритм лікування пацієнтів з ураженням колінного суглоба при гемофілії, що включає визначення оптимальних термінів і методів оперативних втручань в залежності від характеру ураження колінного суглоба. Це дозволить знизити кількість ускладнень та підвищити ефективність лікування пацієнтів з гемофілічною артропатією, а також удосконалити та впровадити хірургічну техніку ендопротезування колінного суглоба у пацієнтів з гемофілією. Водночас динамічне визначення рівнів факторів згортання крові на всіх етапах хірургічного лікування та динамічне спостереження гематолога дозволить знизити ризик геморагічних ускладнень та покращити функціональні результати лікування пацієнтів. Також Олександр Шкребко запропонував комплексний підхід до лікування захворювання, який охоплює всі етапи терапії — від діагностики до реабілітації і сприятиме зменшенню рівня інвалідизації пацієнтів та покращенню їхньої якості життя.
Отримані в дисертаційній роботі результати впроваджено у лікувальну практику Київської міської клінічної лікарні №3, Київська міської клінічної лікарні №9, Інституту серця МОЗ України», Броварської багатопрофільної клінічної лікарні і дозволить підвищити ефективність лікування пацієнтів гемофілічною артропатією колінних суглобів.
Вітаємо Олександра Шкребка та його наукового наставника, завідувача кафедри ортопедії та травматології НМУ імені О.О. Богомольця, професора Олександра Бур’янова з успішним захистом!
Центр комунікацій, організаційної і редакційної роботи